Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy reaktywnego zapalenia stawów

Reaktywne zapalenie stawów określamy, jako nieropne zapalenie stawów po przebytym zakażeniu przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego lub oddechowego. Zapalenie związane jest z antygenem HLA B27. Przyczyną może być infekcja bakteryjna, wirusowa lub pasożytnicza. Warto zwrócić uwagę, iż na reaktywne zapalenie stawów znacznie częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

Zobacz również opis choroby: Reaktywne zapalenia stawów

 

W kilka tygodni (najczęściej 4 - 6) od przebytej infekcji pojawiają się objawy reaktywnego zapalenia stawów. Osoba dotknięta schorzeniem jest osłabiona, zmęczona, często pojawia się wysoka gorączka. Może wystąpić spadek masy ciała.

Odczuwa wyraźny ból w obrębie jednego lub kilku stawów. Pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i ocieplenie. U znacznej większości chorych (około 70%) zmiany występują głównie w kończynach dolnych, a zwłaszcza w stawach kolanowych pojawia się ostre i niesymetryczne zapalenie. Pojawiają się również wędrujące bóle stawów.  Zmiany mogą wystąpić również w stawach skokowo-goleniowych, w stawach stóp czy rąk. Mogą pojawić się także bóle pleców (odcinek krzyżowo-lędźwiowy), łydek i stóp. Pacjenci często wspominają o jednostronnym i naprzemiennym bólu pośladków. Przy reaktywnym zapaleniu stawów może pojawić się obrzęk i ból przyczepów ścięgna Achillesa.

Choroba dotyka również układu moczowego - płciowego:

  • pęcherza moczowego,
  • prostaty ( u 80% chorych).
  • nieropne zapalenie szyjki macicy,
  • jąder i/lub nadjądrza,
  • cewki moczowej (pojawia się w 1-3 tygodniu choroby),
  • jajowodów.

Oddajemy mocz zdecydowanie częściej niż zazwyczaj, a samej czynności towarzyszy ból. Badania wskazują, że bezobjawowe zapalenie szyjki macicy może prowadzić nawet do bezpłodności. W przypadku mężczyzn często pojawia się owrzodzenie prącia (pęcherzyki lub planki), tuż przy ujściu cewki. Reaktywne zapalenie stawów jest bez wątpienia  interdyscyplinarnym problemem medycznym, dlatego w diagnozie często pomaga wenerolog czy dermatolog.

Reaktywnemu zapaleniu stawów bardzo często towarzyszą zmiany skórne: łuszczące się, grudkowo-plamiste zmiany, występujące najczęściej na dłoniach, powodując niekiedy uszkodzenia paznokci. Pojawiają się żółte lub szare plamki i wgłębiania na paznokciach. Może pojawić się nasilony trądzik oraz nadżerki w jamie ustnej, usytuowane w podniebieniu twardym, miękkim, na języku i policzkach.

Zmiany zapalne narządu wzroku

Dotyczą przedniego odcinka oka. Pojawia się: zapalenie spojówek (występuje u 1/3 zakażonych osób i ma tendencję do nawrotów), zapalenie błony naczyniowej, zapalenie tęczówki, twardówki, nadtwardówki oraz owrzodzenie rogówki.

Zapalenie może zaatakować również układ pokarmowy, powodując zmiany w śluzówce jelita, pojawia się biegunka i bóle brzucha.  Objawy powiązane z układem pokarmowym występują jednak sporadycznie.

Ilona Kuźniarz

Zobacz również opis choroby: Reaktywne zapalenia stawów

Starożytny lek na reumatyzm zmniejsza nawroty stanu zapalnego okolic serca

Jak wykazała najnowsza próba kliniczna, lek, stosowany w czasach faraonów w walce z reumatyzmem, okazał się bardzo skuteczny w leczeniu nawrotów zapalenia osierdzia i zapalenia pęcherzyka okolic serca. czytaj więcej

Lek na łuszczycowe zapalenie stawów skuteczny w testach klinicznych

Colgene Corp ogłosiła w ubiegły czwartek, że jej eksperymentalny lek na łuszczycowe zapalenie stawów (apremilast) okazał się skuteczny w zaawansowanej fazie testów klinicznych, nie wykazując przy tym istotnych skutków ubocznych. W związku z tym firma zamierza wystąpić o dopuszczenie leku do obrotu w pierwszej połowi... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy