Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy reaktywnego zapalenia stawów

Reaktywne zapalenie stawów określamy, jako nieropne zapalenie stawów po przebytym zakażeniu przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego lub oddechowego. Zapalenie związane jest z antygenem HLA B27. Przyczyną może być infekcja bakteryjna, wirusowa lub pasożytnicza. Warto zwrócić uwagę, iż na reaktywne zapalenie stawów znacznie częściej chorują mężczyźni niż kobiety.

Zobacz również opis choroby: Reaktywne zapalenia stawów

 

W kilka tygodni (najczęściej 4 - 6) od przebytej infekcji pojawiają się objawy reaktywnego zapalenia stawów. Osoba dotknięta schorzeniem jest osłabiona, zmęczona, często pojawia się wysoka gorączka. Może wystąpić spadek masy ciała.

Odczuwa wyraźny ból w obrębie jednego lub kilku stawów. Pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i ocieplenie. U znacznej większości chorych (około 70%) zmiany występują głównie w kończynach dolnych, a zwłaszcza w stawach kolanowych pojawia się ostre i niesymetryczne zapalenie. Pojawiają się również wędrujące bóle stawów.  Zmiany mogą wystąpić również w stawach skokowo-goleniowych, w stawach stóp czy rąk. Mogą pojawić się także bóle pleców (odcinek krzyżowo-lędźwiowy), łydek i stóp. Pacjenci często wspominają o jednostronnym i naprzemiennym bólu pośladków. Przy reaktywnym zapaleniu stawów może pojawić się obrzęk i ból przyczepów ścięgna Achillesa.

Choroba dotyka również układu moczowego - płciowego:

  • pęcherza moczowego,
  • prostaty ( u 80% chorych).
  • nieropne zapalenie szyjki macicy,
  • jąder i/lub nadjądrza,
  • cewki moczowej (pojawia się w 1-3 tygodniu choroby),
  • jajowodów.

Oddajemy mocz zdecydowanie częściej niż zazwyczaj, a samej czynności towarzyszy ból. Badania wskazują, że bezobjawowe zapalenie szyjki macicy może prowadzić nawet do bezpłodności. W przypadku mężczyzn często pojawia się owrzodzenie prącia (pęcherzyki lub planki), tuż przy ujściu cewki. Reaktywne zapalenie stawów jest bez wątpienia  interdyscyplinarnym problemem medycznym, dlatego w diagnozie często pomaga wenerolog czy dermatolog.

Reaktywnemu zapaleniu stawów bardzo często towarzyszą zmiany skórne: łuszczące się, grudkowo-plamiste zmiany, występujące najczęściej na dłoniach, powodując niekiedy uszkodzenia paznokci. Pojawiają się żółte lub szare plamki i wgłębiania na paznokciach. Może pojawić się nasilony trądzik oraz nadżerki w jamie ustnej, usytuowane w podniebieniu twardym, miękkim, na języku i policzkach.

Zmiany zapalne narządu wzroku

Dotyczą przedniego odcinka oka. Pojawia się: zapalenie spojówek (występuje u 1/3 zakażonych osób i ma tendencję do nawrotów), zapalenie błony naczyniowej, zapalenie tęczówki, twardówki, nadtwardówki oraz owrzodzenie rogówki.

Zapalenie może zaatakować również układ pokarmowy, powodując zmiany w śluzówce jelita, pojawia się biegunka i bóle brzucha.  Objawy powiązane z układem pokarmowym występują jednak sporadycznie.

Ilona Kuźniarz

Zobacz również opis choroby: Reaktywne zapalenia stawów

Starożytny lek na reumatyzm zmniejsza nawroty stanu zapalnego okolic serca

Jak wykazała najnowsza próba kliniczna, lek, stosowany w czasach faraonów w walce z reumatyzmem, okazał się bardzo skuteczny w leczeniu nawrotów zapalenia osierdzia i zapalenia pęcherzyka okolic serca. czytaj więcej

Lek na łuszczycowe zapalenie stawów skuteczny w testach klinicznych

Colgene Corp ogłosiła w ubiegły czwartek, że jej eksperymentalny lek na łuszczycowe zapalenie stawów (apremilast) okazał się skuteczny w zaawansowanej fazie testów klinicznych, nie wykazując przy tym istotnych skutków ubocznych. W związku z tym firma zamierza wystąpić o dopuszczenie leku do obrotu w pierwszej połowi... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności