Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy mikroskopowego zapalenia naczyń

Objawy mikroskopowego zapalenia tętnic dotyczą przede wszystkim zmian w nerkach, zmian w płucach oraz zmian skórnych. W przebiegu choroby mamy do czynienia również z objawami ogólnymi. Pierwsze objawy (objawy ogólne) występują w przebiegu wielu innych schorzeń. W związku z tym zdiagnozowanie mikroskopowego zapalenia naczyń, możliwe jest dopiero, kiedy pojawią się objawy narządowe charakterystyczne dla tej choroby.

Zobacz również opis choroby: Mikroskopowe zapalenie naczyń

Mikroskopowe zapalenie naczyń - objawy ogólne

Objawy ogólne mogą utrzymywać się miesiącami, a nawet kilka lat, zanim ujawnią się objawy narządowe. Taka sytuacja bardzo utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia.

U większości chorych objawem ogólnym mikroskopowego zapalenia naczyń jest gorączka . Choroba objawia się również utratą masy ciała . Wśród objawów ogólnych wymienia się także ból mięśni i stawów . Pacjenci skarżą się na ogólne osłabienie .

Objawy narządowe mikroskopowego zapalenia naczyń

Prawie zawsze wraz z rozwojem mikroskopowego zapalenia naczyń dochodzi do zmian w nerkach. Najczęstszym objawem nefrologicznym jest martwicze zapalenie kłębuszków nerkowych . U około 70% chorych rozwija się niewydolność nerek .

Na skutek zmian w płucach pojawiają się objawy ze strony układu oddechowego. Dotyczy to od 25% do 50% przypadków. Objawami narządowymi związanymi z płucami są: umiarkowana duszność, kaszel, odkrztuszanie krwistej wydzieliny . Krwioplucie pojawia się na skutek krwawienia do pęcherzyków płucnych. Z obfitym krwiopluciem mamy do czynienia u  10% do 30% chorych.

Pojawiają się objawy skórne. Mniej więcej u połowy chorych pojawia się wysypka plamista uniesiona - daje się ona wyczuć dotykiem.

Mikroskopowe zapalenie naczyń może manifestować się objawami neurologicznymi. Na skutek choroby może dojść do polineuropatii, a w związku z tym choroba będzie objawiać się objawami związanymi z uszkodzeniem nerwów obwodowych.

U niektórych pacjentów występują bóle brzucha, krwiste stolce oraz krwawe wymioty . W skrajnych przypadkach może dojść do niedrożności jelit i zniszczenia bariery niepozwalającej na przedostanie się treści jelitowej poza układ pokarmowy (perforacja jelit ).

Rozpoznanie choroby na podstawie objawów

Rozpoznania mikroskopowego zapalenia naczyń dokonuje się na podstawie objawów klinicznych . Same objawy ogólne nie są wystarczające do rozpoznania choroby. W związku z tym bada się zmiany w płucach, nerkach oraz zmiany skórne. Istotne jest, z  racji na podobieństwo objawów, odróżnienie mikroskopowego zapalenia naczyń od guzkowego zapalenia tętnic lub zapalenia małych naczyń skóry. W celu dokładnej diagnozy wykonuje się badania obrazowe RTG klatki piersiowej , badania histologiczne wycinka płuca, wycinka nerki oraz wycinka skóry. Pomocne są również badania laboratoryjne , przede wszystkim wykrycie w surowicy krwi obecności przeciwciał MPO-ANCA , które wykrywa się u mniej więcej 70% chorych.

Zobacz również opis choroby: Mikroskopowe zapalenie naczyń

Objawy układowych zapaleń naczyń

Układowe zapalenia naczyń należą do grupy chorób układowych tkanki łącznej. Charakteryzują się różnorodnością objawów klinicznych oraz niekiedy ciężkim przebiegiem z zajęciem wielu narządów. Ich cechą wspólną jest proces zapalny obejmujący ścianę naczyń krwionośnych.... czytaj więcej

Objawy guzkowego zapalenia tętnic

Objawy Guzkowe zapalenie tętnic charakteryzuje się bardzo zindywidualizowanym przebiegiem, który zależny jest przede wszystkim od umiejscowienia zmian zapalnych. Zmiany te cechują się przede wszystkim występowaniem guzków wyczuwalnych w tkance podskórnej wzdłuż naczyń.... czytaj więcej

data-matched-content-rows-num="4,2" data-matched-content-columns-num="1,2"

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy