Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy gośćca stawowego przewlekłego

Gościec stawowy przewlekły to dawniej stosowana nazwa reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), czyli przewlekłej choroby reumatycznej o podłożu immunologicznym, która prowadzi do uszkodzenia i zniekształcenia stawów.

Zobacz również opis choroby: Gościec stawowy przewlekły

Nieleczona choroba może wywoływać powikłania w obrębie całego organizmu, w tym np. uszkodzenia niektórych organów wewnętrznych.  Reumatoidalne zapalenie stawów może być przyczyną niepełnosprawności ruchowej, a powikłania chorobowe mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci. Omawiane schorzenie znaczne częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Symptomy reumatoidalnego zapalenia stawów

W początkowej fazie RZS wpływa negatywnie przede wszystkim na stawy, ale w raz z postępem choroby również w innych częściach organizmu mogą występować dolegliwości związane z tym schorzeniem.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów często rozwijają się stopniowo, w ciągu kilku tygodni, ale w niektórych przypadkach rozwój choroby może być znacznie szybszy. W przebiegu RZS występują okresy remisji oraz zaostrzeń.

Objawy w obrębie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą, która wpływa głównie na stan stawów. Najbardziej narażone na działanie choroby,  najczęściej w początkowej fazie choroby, są małe stawy rąk i stóp. Choroba powoduje zazwyczaj symetryczne zapalenie stawów, występujące po obu stronach ciała, w tym samym czasie i o podobnym nasileniu..

Podstawowym objawem RZS jest ból w obrębie stawów. Ból ma najczęściej charakter pulsujący i najczęściej nasila się w godzinach porannych lub po dłuższych okresach bezczynności ruchowej.

Stawy dotknięte RZS mogą ulegać zesztywnieniu. Sztywność stawów uniemożliwia ich swobodne zginanie, czego przykładem mogą być problemy z zaciśnięciem pięści lub  z poruszaniem palcami stóp. Podobnie jak przypadku bólu stawów, sztywność może nasilać się w okresie porannym lub po okresie bezruchu. Warto podkreślić, że poranna sztywność stawów może być objawem innych schorzeń, np. choroby zwyrodnieniowej stawów, w której sztywność ustępuje w ciągu kilkudziesięciu minut po przebudzeniu. W przypadku RZS objaw ten utrzymuje się znacznie dłużej.

Zmiany w obrębie stawów obejmują również obrzęk, który bardzo często ogranicza ruchomość stawów oraz utrudnia wykonywanie codziennych czynności. U niektórych osób mogą się rozwijać podskórne guzki reumatoidalne, które występują najczęściej w okolicy stawów, ale mogą się również pojawiać na organach wewnętrznych. Powstałe zgrubienia są dość twarde, ale niebolesne.

W bardziej zaawansowanych formach reumatoidalnego zapalenia stawów może dochodzić do poważnych uszkodzeń i deformacji stawów.

Objawy pozastawowe

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów mogą mieć również bardziej ogólny charakter. Do podstawowych objawów pozastawowych zaliczamy: zmęczenie i brak energii, podwyższona temperatura ciała, nadmierna potliwość, osłabienie apetytu oraz spadek masy ciała.

Reumatoidalne zapalenie stawów może czasem powodować dolegliwości wpływające na inne części ciała, w tym suchość oczu, bóle w klatce piersiowej lub problemy dotyczące organów wewnętrznych, np. serca i płuc.

Podsumowanie

Po wystąpieniu któregokolwiek z wymienionych wyżej objawów należy skontaktować się z lekarzem, który w razie potrzeby zleci konsultacje u specjalisty reumatologa. Nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów prowadzi do wystąpienia groźnych powikłań, które mogą skutkować inwalidztwem lub przedwczesnym zgonem chorego, dlatego wczesne wykrycie tej choroby jest niezwykle ważne.

Stanisław Skorcz

Zobacz również opis choroby: Gościec stawowy przewlekły

Reumatoidalne zapalenie stawów: gdzie jesteśmy?

Przewlekła degeneracyjna choroba zapalna, czyli reumatoidalne zapalenie stawów, to choroba mocno upośledzająca. W czasie kongresu European League against Rhumatism, który miał miejsce kilka dni temu, specjaliści mogli podsumować skuteczność wszystkich terapii oraz przyszłe możliwe postępy.... czytaj więcej

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną. Schorzenie wiąże się z uwarunkowaniami genetycznymi, jak również zakażeniem wirusami i innymi drobnoustrojami. Za wyzwolenie objawów odpowiedzialne są różne czynniki. Może to być przebyty poród, wysiłek fizyczny, stres, uraz czy zakażenie... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy