Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy artretyzmu

Artretyzm jest także znany pod pojęciami podagra lub dna moczanowa. Jest to choroba charakteryzująca się stanami zapalnymi stawów. To schorzenie może dotyczyć poszczególnego stawu jak i całego organizmu. Może wywołać atak nagłego i palącego bólu, obrzęku oraz zesztywnieniu. Artretyzm spotykany jest zarówno u jednej jak i u drugiej płci, choć zwykle dotyczy mężczyzn. Z artretyzmem zmagają się najczęściej osoby starsze.

Zobacz również opis choroby: Artretyzm

Najczęstsze objawy artretyzmu

Artretyzm określany jest mianem choroby przewlekłej, ponieważ przez wiele lat może nie wykazywać żadnych objawów.

Jest to szczególnie niebezpieczne dla organizmu, ponieważ zbyt późna diagnoza choroby może przyczynić się do powstania stadium nieuleczalności artretyzmu. Kiedy zaś już pojawią się pierwsze objawy, będą one bardzo wyraźne.

Pierwszoplanowym symptomem artretyzmu jest napadowe zapalenie w obrębie układu ruchu. Najczęściej dotyczy dłoni, stóp, kolan oraz stawu barkowego.  Na tym etapie niewykluczona jest także podwyższona temperatura ciała, szybkie wyczerpanie organizmu, nieprzespane noce, brak apetytu oraz znaczna utrata masy ciała.

Stanowi zapalnemu wtórują zwykle takie objawy jak napięta i błyszcząca skóra, złuszczony naskórek, rumień oraz obrzęk uniemożliwiający swobodną aktywność fizyczną. Ponadto chory może odczuwać ostry, intensywny ból we wczesnych porach lub całkiem w nocy.

Innym poważnym objawem są zmiany w układzie moczowym, a konkretniej takie schorzenia jak kamica lub odmiedniczkowe zapalenie nerek. Poza tym, artretyzm może objawić się artropatią czyli przewlekłymi zmianami stawowymi.

Inne objawy

Długotrwałe podwyższenie poziomu kwasu moczowego (hiperurykemia) może doprowadzić do krystalizacji kwasu moczowego we krwi. Wytworzone kryształki lokują się w stawach i tkance okołostawowej i tam zwiększają swoją objętość. Nazywane są one guzkami dna.

Zbyt duża liczba guzków może prowadzić do przewlekłego artretyzmu z powodu nadżerek kostnych. Przy hiperurykemii może dojść także wytrącenia się jego kryształków w nerkach, co doprowadzi do wytworzenia się kamieni nerkowych, w następstwie czego pojawia się nefropatia moczanowa.

Artretyzm to nie jest chorob,a obok której możemy przejść obojętnie. Może przyczynić się do wystąpienia przewlekłych chorób nerek, bądź też ubytków kostnych. Jeśli zauważyłeś u siebie, któryś z wymienionych objawów, powinieneś jak najszybciej udać się do specjalisty

Autor: Grzegorz Kozłowski

Zobacz również opis choroby: Artretyzm

Objawy dny moczanowej

Dna moczanowa  jest chorobą artretyczną, której przyczyną jest nadmierna ilość kwasu moczowego w organizmie. Objawy tej choroby często pojawiają się niespodziewanie i mają różną częstotliwość występowania. W dzisiejszych czasach przy odpowiedniej diecie i profilaktyce można ataki dny moczarowej w dużym stopniu og... czytaj więcej

Objawy infekcyjnego zapalenia stawów

Zapalenie stawów jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem gdyż powoduje przewlekły, przenikliwy ból stawów i mięśni. Powoduje ono znaczne ograniczenia ruchomości oraz zaburzenia czynności układu ruchu. Obok reumatoidalnego zapalenia stawów występuje również infekcyjne zapalanie stawów.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy